Odbierając pozwolenie na budowę inwestor dowiaduje się z niego o obowiązku powołania inspektora nadzoru budowlanego. W części inwestycji konieczne jest powołanie więcej niż jednego. Wynika to z faktu, że budowa nie jest procesem liniowym i wiele procesów odbywa się w nim jednocześnie. Zatrudnienie kilku inspektorów nadzoru z różnych branż gwarantuje więc, że wszystkie prace będą kontrolowane i odbierane na bieżąco, w sposób płynny, nie powodujący przestojów na budowie.
Najczęściej spotykany skład zespołu inspektorskiego
Ponieważ w tym samym czasie realizowane są zadania z różnych branż, zasadne jest, aby zespół inspektorski składał się z fachowców różnych specjalności. Najczęściej są to inspektorzy z zakresu:
- konstrukcji i robót ogólnobudowlanych,
- instalacji elektrycznych,
- instalacji sanitarnych.
Nie oznacza to jednak, że każdy z nich pracuje samodzielnie i niezależnie od pozostałych. Inwestor zobowiązany jest jednemu z nich przydzielić rolę koordynatora kierującego pracami pozostałych. Na ogół wybiera się inspektora z najdłuższym doświadczeniem, albo takiego, który pracował przy nadzorowaniu obiektów różnych rodzajów. Gwarantuje to, że będzie w stanie szybko reagować na pojawiające się w trakcie budowy problemy, identyfikować popełniane błędy i dopilnować ich usunięcia.
Jeśli chodzi o dokonywanie wpisów do dziennika budowy, każdy z inspektorów jest uprawniony w równym stopniu do wykonywania tej czynności.
Gdzie szukać odpowiednio wykwalifikowanego i doświadczonego personelu inwestorskiego?
Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań aby specjalistę każdej branży zrekrutować (np. przez ogłoszenia) i zatrudnić osobno - mogą to być np. osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Ale o wiele korzystniejsze będzie, jeśli inspektorzy ci będą ze sobą współpracować w sposób zsynchronizowany, tymi samymi metodami, posługując się odpowiednio jasną i precyzyjną komunikacją.
Sposobem na zapewnienie sobie takiej ekipy inspektorskiej jest wynajęcie do tego celu wyspecjalizowanej firmy, która nie tylko udostępni inwestorowi wysokiej klasy fachowców z doświadczeniem w swoich branżach, ale również będzie koordynować ich pracę, nie zmuszając żadnego z nich do pełnienia podwójnej roli. Zespół inspektorski, który pracował już razem przy kilku projektach zna swoje mocne i słabe strony, jest w stanie wzajemnie się wspierać i pomagać sobie w zapobieganiu błędom i niedociągnięciom na budowie, a co za tym idzie, lepiej chronić interesy inwestora niż inspektor pracujący w pojedynkę.
Jedna ze znanych firm z branży budowlanej twierdzi:
"Stworzenie zespołów inwestorskich i wprowadzenie ich usług do naszej oferty to był strzał w dziesiątkę! Cieszą się oni ogromnym zainteresowaniem naszych klientów, ponieważ pracując w grupie są w stanie o wiele lepiej zadbać o jakość, bezpieczeństwo i terminowość inwestycji."