Najprostsza definicja terminu "kierownik budowy" mówi, że jest to osoba z odpowiednimi uprawnieniami, która dba o to, żeby wznoszony budynek powstał zgodnie z projektem, przepisami prawa oraz aktualną wiedzą budowlaną. Oczywiście posiada on na budowie szereg innych, szczegółowo określonych zadań, ale dzięki temu, że nadzoruje zarówno pracę ekip wykonawczych, jak i decyzje inwestora, jest w procesie budowy zdecydowanie osobą kluczową, a od jego wiedzy i doświadczenia zależy to, czy zrealizowana inwestycja będzie odpowiedniej jakości i czy zostanie zakończona w terminie.
Czym kierować się przy wyborze kierownika budowy?
Istnieje sporo warunków, które powinien spełniać kierownik budowy, aby skutecznie wypełniać swoje obowiązki i zagwarantować poprawne wybudowanie obiektu. Zatrudniając osobę na to stanowisko, trzeba zdecydować się na kogoś, kto spełnia wszystkie z nich, czyli:
- posiada wykształcenie i uprawnienia budowlane - prawo wymaga, aby kierownik budowy posiadał wykształcenie wyższe techniczne, ale jeśli inwestor ma możliwość wyboru jednego z kandydatów, najlepiej jest wybrać specjalistę, który ukończył studia na kierunku związanym z budownictwem i posiada tytuł co najmniej inżyniera budownictwa,
- może udokumentować swoje doświadczenie w zakresie kierowania budowami - wiedza teoretyczna w tym przypadku, to zdecydowanie za mało - na placu budowy potrzebny jest ktoś, kto posiada nie tylko znajomość tematu, ale przede wszystkim znajomość dobrych praktyk i umiejętność radzenia sobie z pojawiającymi się w trakcie budowy problemami,
- dysponuje odpowiednimi zdolnościami interpersonalnymi - odpornością na stres, umiejętnością działania pod presją czasu i kierowania zespołem,
- potrafi się skutecznie komunikować - tzn. zarówno zrozumiale przedstawiać swoje wymagania, jak i słuchać ze zrozumieniem tego, co mają mu do powiedzenia pracownicy i inwestor, bardzo przydatne są również zdolności negocjacyjne.
Specjalista ds. rekrutacji jednej z największych firm budowlanych o zasięgu międzynarodowym twierdzi:
"Wszystkie kwalifikacje i predyspozycje kandydata na stanowisko kierownika budowy warto sprawdzić zarówno w czasie rozmowy rekrutacyjnej jak i na podstawie przedłożonych przez niego dokumentów. To oszczędzi problemów i nieporozumień w trakcie realizacji inwestycji."
Dlaczego warto zatrudnić kierownika budowy z doświadczeniem?
Jedną z ważniejszych, choć nieoczywistą korzyścią z zatrudnienia doświadczonego kierownika budowy jest jego sieć lokalnych kontaktów. Zawsze będzie wiedział do kogo z jakim problemem się zwrócić, co znacznie skróci czas jego rozwiązywania.
Zdarza się, że na placu budowy występują nietypowe problemy, z którymi wykonawca realizujący najczęściej jeden typ inwestycji, ma do czynienia po raz pierwszy. Ale jest spora szansa, że doświadczony kierownik budowy, który kierował pracami w różnego rodzaju projektach, miał już z takim zdarzeniem do czynienia i nie zatrzyma budowy do czasu przyjazdu odpowiednich specjalistów, tylko sam zdecyduje, jak dany problem rozwiązać.
Kierownik budowy który przez co najmniej kilka lat zarządza pracami na placu budowy na ogół potrafi identyfikować potencjalne problemy i im zapobiegać. Dzięki temu uniknąć można pomyłek, których naprawy są z reguły dość kosztowne. Można więc powiedzieć, że generuje oszczędności w procesie wykonawczym.
Tego typu specjalista potrafi też skutecznie zarządzać zasobami - zarówno ludzkimi jak i materiałowymi, dzięki czemu może maksymalizować wydajność, skracać czas wykonania poszczególnych operacji, dostosowywać przebieg prac do warunków otoczenia, środowiska i pogody, zapobiegać marnotrawstwu i zagwarantować ukończenie inwestycji w terminie.
Zatrudnienie doświadczonego kierownika budowy gwarantuje płynny przebieg i wysoką jakość prac budowlanych oraz dyscyplinę kosztową. Warto o tym pamiętać, wybierając kandydata na to stanowisko. Zatrudnienie kogoś mniej doświadczonego, ale przedstawiającego niższe wymagania finansowe może okazać się pozorną oszczędnością.